Unijne programy dla młodych matek

Wiele młodych mam obawia się powrotu na rynek pracy po przerwie związanej z wychowaniem maluszka. Tak naprawdę jednak obawy te można zdecydowanie zmniejszyć, decydując się złożenie wniosku o otrzymanie dofinansowania z Unii Europejskiej. Wiele kobiet otrzymało już dotację w ramach unijnego Programu Kapitał Ludzki. Mnóstwo nadal ma szansę na otrzymanie tego rodzaju wsparcia. Dla wielu młodych mam opcja skorzystania z takiej możliwości kojarzy się z szeregiem skomplikowanych zabiegów i procedur. Na pewno łatwo nie będzie, ale nie warto się zrażać. Wiele osób i instytucji otrzymało dofinansowanie z Unii Europejskiej. Dofinansowanie dla gminy, dofinansowanie dla konkretnej instytucji, dofinansowanie dla osób niepełnosprawnych – każdy ma szansę na wsparcie finansowe w ramach unijnych programów. Skoro im się udało, to oznacza że jest to wykonalne i na pewno powiedzie się także innym.

Wiele kobiet, posiadających więcej niż jedno dziecko, ma nawet kilkuletnią przerwę od pracy. Po kilku latach wracając na rynek pracy, obaw jest naprawdę mnóstwo. Dlatego tak ważne jest wsparcie. A programy unijne mogą na tym dzisiejszym, niezwykle konkurencyjnym rynku pracy naprawdę się odnaleźć! Z tego typu wsparcia mogą korzystać kobiety bezrobotne, po urlopie wychowawczym, ale po dłuższej przerwie związanej z wychowaniem dzieci. To także świetna okazja dla kobiet, które przed urodzeniem dziecka nie pracowały. Program finansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Mamy mogą najpierw wziąć udział w specjalnych szkoleniach, a potem dopiero uzyskać dotację. Może to być np. jednorazowa pomoc na rozpoczęcie działalności gospodarczej albo wsparcie pomostowe, czyli konkretne kwoty wypłacane raz na miesiąc. Gdzie powinny się zgłaszać mamy zainteresowane składaniem aplikacji o otrzymanie dofinansowania? Na początek są to Urzędy Marszałkowskie w konkretnym województwie. Wnioski w sprawie kobiet składają instytucje w regionie, np. organizacja pozarządowa czy organizacja rynku pracy. Warto postarać się o dofinansowanie, bo trudno wyobrazić sobie lepszy pomysł na jednoczesne zrealizowanie się zawodowo i jako matka, niż własna działalność gospodarcza.