Jak otrzymać dotacje unijne?

Wiele osób marzy o tym, aby rozpocząć prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Nie jest to jednak takie proste. Podstawową barierą zazwyczaj są oczywiście pieniądze, które w większości sytuacji są niezbędne do tego, aby wystartować z realizacją własnego, firmowego pomysłu. Rozwiązaniem mogą okazać się fundusze pochodzące z Unii Europejskiej. Szukając jednak właściwego konkursu, można naprawdę pogubić się w gąszczu różnego rodzaju ofert. Programy Unii Europejskiej w tym zakresie są bardzo różnorodne. Aby dobrać właściwe rozwiązanie, potrzebne będą fachowe porady w zakresie europejskich dotacji. Taką pomoc znajdziemy m.in. w internecie. To tutaj dostępne są także wyszukiwarki unijnych dotacji.

Unia Europejska przydzieliła Polsce na lata 2007-2013 ponad 67 mld euro. Nie wszystkie pieniądze ostały wykorzystane, a zatem osoby chcące rozpocząć realizację własnego projektu w roku 2012 albo 2013 mają jeszcze na to spore szanse. A zatem jak otrzymać dotację? Najważniejsze to mieć pomysł. Trzeba wnikliwie przygotować jego uzasadnienie. To niezbędne do tego, aby w ogóle ruszyć z miejsca. Potencjalny beneficjent musi zdawać sobie sprawę z tego co chce zrobić i gdzie. Następnie konieczne będzie określenie skutków, jakie dana inwestycja może przynieść.

Kolejny krok to określenie Programu oraz konkretnego Działania, które będą odpowiadać danym potrzebom. Gdy wybór zostanie dokonany, trzeba będzie znaleźć instytucję, która jest odpowiedzialna za przeprowadzenie danego konkursu. Koniecznie trzeba pilnować terminów składania wniosków. Trzeba należycie opracować dokumentację i wniosek. Niezbędne będzie przygotowanie licznych dokumentów. Dopiero po tym etapie można złożyć wniosek aplikacyjny. Na początek aplikacja zostanie sprawdzona pod kątem spełnienia kryteriów formalnych. Następnie zostanie poddany ocenie merytorycznej. Ten etap trwa zazwyczaj około trzech miesięcy. Trzeba będzie więc wykazać się sporą cierpliwością. Dofinansowanie otrzymają projekty, które zdobędą najwyższą ilość punktów. Zazwyczaj jest ich kilka, a więc szanse są naprawdę niemałe.